A TENGRI KÖZÖSSÉG célja és alapelvei
A Tengri Közösség azzal a céllal jött létre, hogy tagjai ápolják a magyarság eredendő, szerves kultúráját és jó kapcsolatokat tartsanak fent közelebbi s távolabbi (rokon) népek hasonló szellemű közösségeivel. Keressék és kövessék a Tiszta Forrásokat, mely által boldog emberré és egy összetartó közösség tagjaivá válhatnak.
E tiszta források, melyből tanulunk, merítkezünk:
- a magyar nyelv s a benne rejlő bölcsességek, üzenetek, tanítások
- az eredendő ünnepkör s annak jelentései
- a természet rendje
- népmeséink tanításai a Belső Ösvény útján, népdalaink, néptáncaink
- a köztünk élt s élő tudó emberek bölcsessége
- a mindannyiunkbak élő Eredendő Tudás
- őseink (s rokon népeink) természetközeli „Tengri” hite
Alapérzésünk a hála, tisztelet és ebből következik számunkra Tengri minden teremtményének a szeretete és szolgálata. Ebbe nemcsak az emberek tartoznak, hanem az állatok, a növények, a minket körülvevő teljes természet is. A fogadalom az, ami megerősít bennünket abban, hogy a hála, tisztelet, szeretet és szolgálat életét éljük. Egymás megbecsülése, segítése és a tiszta életvitel pedig az, ami mindezt lehetővé teszi. Mindennek következménye a megvilágosodás és boldogság együttes áldása, ami Tengri legnagyobb ajándéka számunkra.
Tengri az Ég neve, a tenger végtelenségéé, ami mint jelkép a tudat eredeti, tiszta természetét mutatja számunkra. Tengri tisztelete a tudat megtisztítása. Erre közösségünknek számos gyakorlata és szertartása szolgál. Számunkra Tengri a tiszta tudat elérésének útja.
A közösség elveinek megismerése és elfogadása nem rábólintáson vagy vak hiten hanem belső tapasztaláson alapul, ami szemlélődés és összpontosítás eredménye. A meditáció, azaz a belső szemlélődés (tűnődés) és összpontosítás központi része a Tengri Közösség gyakorlatának és hitelveinek.
A Tengri Közösség elvei:
- Isten (Tengri, Tenger, Istengri, Istenger…) a Végtelen Lélek, ki mindenhol s mindenben jelen van, minden létforma lényege.
- Isten nem személy, de testet ölt minden emberben és minden lényben.
- A kézzelfogható világ Isten anyagban való, testi megnyilvánulása (Boldogasszony).
- Minden egy. Minden szent.
- A világ sokszínűsége mögött ott a kettősség, melyben az ellentétpárok nem ellenfelei, hanem kiegészítői egymásnak. Egymásra hatásukkal az isteni egység megtapasztalásának esélyét adják.
- Nincs eleve elrendelés. Előző életeinkből hozott tapasztalásainkkal áthatva, magunk választhatunk a sors (sor, rend) nyújtotta útak, lehetőségek közül.
- Csak önmagunkat válthatjuk meg. A világ törvényeit felismerve, abba beleilleszkedve önmagunk változtathatunk sorsunkon.
- Isten megértésének, átélésének útja a tapasztalás. Csak a tapasztalat hoz igazi, mély kapcsolatot önmagunkkal és a külvilággal (melyben szintén jelen vagyunk), tehát Istennel.
- Minden szellemi út Istenhez vezet, benne létezik, ha különböző mélységű is.
- Mindenki megtapasztalhatja Istent, aki elég nyitott szívű, lelkű és tudatú, elég erős, alázatos, türelmes és kitartó.
- Isten és ember közé ne álljon elválasztani senki. De legyen tanító, ki segít, támogat, irányt mutat.
- Nincs szent könyv (bár az írásban fennmaradt emlékeink nagyon fontos források), csak tapasztalás és személyes példamutatás.
- Tégy jót, senkinek ne árts, tisztítsd meg elmédet, így ismerd meg önmagad s benned a világot. Ez a belső ösvény.
- Minden mindennel összefügg. Ez alatt a Világ egységének hitét értjük. Bármi bárhol történik, az hatással van mindenre, még akkor is, ha ez a hatás nem minden esetben nyilvánvaló. Tetteink következményei láncolatban befolyásolják a világ dolgait és minket ugyanúgy végtelen láncolatok tömege befolyásol.
- Minden mindenben benne van. Ez alatt azt értjük, hogy a világ mai metaforával mondva „holográfikus szerkezetű”, ami annyit jelent, hogy a legparányibb részben is benne van az egész. Másképp látja a világot, embertársait, az állatokat, a növényeket és a természetet az, aki ezt a hittételt belső tapasztalással magáévá teszi.
- Teljes Jelenlét. Az élet megértésének és a teljesség megtapasztalásának kulcsa részünkre a teljes jelenlét elérése és fenntartása, amit tiszta szívvel, odaadó összpontosítással lehet elérni. Minden várakozás, bizonytalanság, düh, harag, kapzsiság, önzés, hiúság, vágy, vagy másra utaltság megszünteti a teljes jelenlétet, ami az ember legnagyobb belső erőforrása, az összes áldás, erő és igaz tudás eredője.
Az életelveinkből következő életvitel és viselkedés, vagy erkölcs:
Közösségünk alapvető vonása a tapasztaltabbak és a tanítók szeretetteljes tisztelete, a tanítás és a belső tapasztalás nagyra becsülése, a gyermekek és gyengék gyámolítása, a család és közösség gondoskodó ápolása, a természet hálaadással telt tisztelete, más vallások megbecsülése és a minden emberre és érző lényre kiterjedő, viszonzást soha nem váró feltétel nélküli segítőkészség és szeretet.
A TENGRI KÖZÖSSÉG FOGADALMA:
VÉGTELEN KÉK ÉG
S ÖLELŐ ZÖLD FÖLD,
TEREMTŐ TENGRI
S TERMÉKENYÜLŐ BOLDOGASSZONY ELŐTT FOGADOM,
HOGY A TENGRI KÖZÖSSÉG TAGJAKÉNT
A TERMÉSZET,
AZ EREDENDŐ SZERVES MŰVELTSÉG
S HAZÁM VÉDELME ÉRDEKÉBEN MUNKÁLKODOM.
TÁRSAIMMAL NYÍLTSZÍVŰ S BECSÜLETES MARADOK,
HOZZÁJUK SZERETETTEL, TISZTELETTEL
ÉS SEGÍTŐ SZÁNDÉKKAL FORDULOK.
KÖVETEM ŐSEINK HÁROM LEGFONTOSABB TANÍTÁSÁT:
A HŰSÉG, BÁTORSÁG, BECSÜLET ERÉNYÉT.
ÁLDÁS